virtualGimbal SD Kart İle Videolarınızdaki Sarsıntıları Giderin…

VirtualGimbal Hafıza Kartı

Temmuz 2008′ de sizlere Eye-Fi hafıza kartını tanıtmıştım. Bu kartın özelliği üçü bir arada çözüm olmasıydı ve SD Hafıza kartı + Wireless bağlantı + GPS işlevlerini bir arada sunan bir çözümdü. O zaman için çok yenilikçi görünsede geçen onca zamana rağmen tutulmadı.

Bugün gene benzer yaklaşımla üretilmiş hafıza kartından bahsetmek istiyorum ama öncesinde video içerik üretiminin en büyük derdi olan çekim sırasında kamerada oluşan sarsıntı ve istenmeyen hareketlerin içeriği nasıl mahvettiğini ve bu tip sorunları gidermek için bugüne kadar geliştirilmiş çözümleri kısaca anlatmam gerek.

Bir videodaki sarsıntıyı önlemenin yolları ;

  1. Gimbal kullanmak (tamamen manuel karşı ağırlık mantığı ile çalışanlardan Dji veya Zhiyun gibi teknoloji şaheserlerine kadar, piyasada farklı fiyat aralıklarında ürünler mevcut).
  2. Lens içinde görüntü sabitleyici kullanma (OSS: Optical SteadyShot*)
  3. Kamera gövdesinde (sensör üzerinde) görüntü sabitleme (IBIS: In Body Stabilization*)
  4. Kamera içinde dijital görüntü işleme teknikleri ile görüntüyü sabitleme (GoPro’nın Hero 7 Black ile sunduğu “HyperSmooth” özelliği bunun en güzel örneklerinden).
  5. Kameraya görüntü kaydı sırasında içindeki gyro/jiro/cayro sensörü yardımıyla bu hareket/sarsıntı bilgisini videoya gömerek çekim sonrası bir yazılım ile görüntü düzeltme.
  6. Kamera harici olarak takılan bir gyro sensörü ile hareket/sarsıntı bilgisini videonun içine gömerek çekim sonrası bir yazılım ile görüntü düzeltme. (SteadXP bu işin öncülerinden)
  7. En cılız çözüm ise her şey olmuş bitmiş yapacak bir çözüm kalmamış video editleme yazılımlarının içinde sunduğu sarsıntı giderme işlevleri ile bu sorunla baş etmeye çalışabilirsiniz. Ama ifade ettiğim gibi bu yukarıda saydıklarım arasında en son tercih edilen bir çözüm. Bazen fena iş çıkartmasalarda genelde beklenen sonucu veremiyorlar.

Yukarıda saydıklarımın bir kaçını bir arada da kullanabilirsiniz, hem kamera gövdesinde hemde lenste görüntü sabitleme olabilir ve bu kamera ve lensi bir de gimbal’ın üzerine yerleştirebilirsiniz.

Bu tip işlevleri olan kamera veya lenslerin daha pahalı olduğunu, gimbal sistemlerinin ucuz olmadığını hatırlatmaya gerek yok.

Bunun üzerine bir de çekim işlerinin karmaşık ve zor şartlarını düşünürseniz gimbal sistemlerinin (her lens değiştiğinde) kalibrasyonunun yapılması ve getirdiği ek yük nedeniyle pekte pratik olmadığı malum. Özellikle küçük bir ekip ile hatta tek başınıza çalışıyorsanız.

İşte böyle bir ortamda çok az sayıda kameranın özelliği olan gyro datasını da videoya gömme ve çekim sonrasıda (postproduction) bir yazılım ile düzeltme noktasında karşımıza virtualGimbal SD Kart çıkıyor. Eğer kameranızda bir gyro sensörü yok ise sizin için bu işlevi yerine getirerek sarsıntısı giderilmiş videolar elde etmek mümkün. Tabi gene videoları bir yazılımla işlemek gerekecek.

Yazılımla işlemenin de dezavantajları yok değil. Bu tip yazılımlar görüntünün merkezinde çok başarılı olsada videonun köşelerine doğru hiç istenmeyen ve gözümüzün alışık olmadığı türden garip sarsıntılar ve özellikle ışığın yetersiz olduğu ortamlarda bulanık (motion blur) görüntüler üretebiliyor. Yazılım ile yapılan düzeltmelerde %20’ye kadar görüntü kaybı olduğunuda bilmekte fayda var.

Son 10 yılda videolarda sartsıntı giderme çözümlerinde önemli gelişmeler sağlanırken bir yanda da maliyetler düştü. Geldimiz noktayı düşünürsek büyük mesafe katedilmiş diyebiliriz ama hala herkesi mutlu eden kesin bir çözüm yok.

Yoshiaki Sato geliştirdiği ve Tokyo Maker Faire de tanıttığu ürün dediğim gibi türünün ilk örneği değil. Ama güzel bir alternatif sunuyor. Bahtı açık olsun…

Kaynak/Credit: PetaPixel

*Kısaltmalar ve isimlendirme Sony markasının kullandığı teknik terimlerdir. Diğer markalar farklı terimleri kullanabiliyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s